Ikonická fotografie amerického důstojníka Matta Konopa, původem z Čech, který s US Army osvobozuje Československo. Fotografie zachycuje Matta Konopa, jehož 4. května 1945 nesou na ramenou obyvatelé Domažlic.
Mateřským jazykem Matta Konopa byla čeština, anglicky se naučil až ve škole. Nikdy se svého českého přízvuku nezbavil. S americkou armádou prošel evropskými bojišti až k hranicím vlasti svých předků. Protože uměl česky, byl vyslán osvobozovat Chodsko.
Dne 5. května 2015 byla na dům na náměstí v Domažlicích čp. 58, na jehož fasádě je napsáno jméno „Hruška“, instalována bronzová deska. Její reliéf vychází z fotografie Matta Konopa, kterého lidé nesou na ramenou. Deska byla věnována Mattu Konopovi a jeho hrdinství při osvobozování Chodska. Na desce je text v češtině i v angličtině. V levé ruce Konop drží svoji kameru značky Kodak.
Datum události 4. 5. 1945.
Nápis na desce:
Plukovník Matt Konop , 4.května 1945
Jsme osvobozeni jedním z nás
KONOP PŘIVEDL PŘEDVOJ 2. PĚŠÍ DIVIZE ARMÁDY USA NA CHODSKO, ZEMĚ SVÝCH PRARODIČŮ.
Na základě rozkazu generála George S. Pattona ze dne 30. dubna 1945 se měla 2. pěší divize přesunout do jihozápadní části Československa. Velící důstojník, generál Robertson, věděl o Konopově znalosti češtiny, takže byl pověřen, aby vedl předvoj. Konop vjel 2. května 1945 na džípu, společně se svým řidičem, do obce Klenčí, odkud pocházela jeho babička z matčiny strany. Narazili zde na schůzku místního odboje. Konop odbojářům česky sdělil, že jeho divize přichází, aby osvobodila Československo. Lidé se radovali i divili, že jim americký důstojník česky oznamuje, že jsou znovu svobodní. Zároveň je zaujalo, když se jim představil jako Konop, protože toto jméno je pro Chodsko typické.
Konop strávil noc v domě rodiny Bendů v Klenčí, zatímco se okolím šířili zvěsti o „osvobození jedním z nás.“ Dva dny poté, 4. května, Konop vstoupil do okresního města Domažlice a na náměstí uviděl transparenty, které ho vítaly jako osvoboditele. Lidé oslavovali konec šestiletého nacistického teroru, když tu skupina lidí na náměstí poznala Konopa, vyzdvihli ho na ramena a nesli ho po náměstí jako hrdinu, který jim vrátil svobodu.
Málo se také ví, že důstojník Matt Konop byl prvním, kdo na plzeňském náměstí 8. května přes reproduktory oznámil osvobození města.
Neobyčejný příběh amerického důstojníka Matta Konopa, který se během osvobození Československa zcela náhodou ocitl v rodné vesnici svých prarodičů, představuje jako divadelní hru „The Accidental Hero“ (Náhodný hrdina) jeho vnuk Patrick Dewane.
Domažlice byly oficiálně osvobozeny 5. května 1945. Svobodu slavili i lidé v dalších městech a vesnicích osvobozených Američany, české a americké vlajky vlály společně a lidé oblékali kroje, aby v nich pozdravili vojáky.
V Domažlicích neproběhli žádné boje, 2. pěší divize, která má ve znaku legendární indiánskou hlavu se ve 13.00 hodin přesunula ulicí u Chodského hradu na domažlické náměstí. Vojáky přivítali místní obyvatelé. Pršelo, ale lidé byli šťastní že jim prší svoboda. Jeepy Willis projížděly ulicemi, vojáci rozdávali dětem žvýkačky, čokoládu a konzervy. Muži byli obdarováni cigaretami. Na oplátku si osvoboditelé pochutnali na chodských koláčích a pivu.
Osvoboditele připomíná nový pomník, jehož vznik iniciovaly rodiny veteránů z USA. Autorem díla, které se nachází v Chodské ulici pod zahradou Chodského hradu, je klatovský sochař Václav Fiala.
„Došlo k něčemu mimořádnému. Rodiny amerických veteránů Matta Konopa, Roberta Gilberta, Jamese Duncana a Hermana Geista nás oslovily s přáním, aby byl v Domažlicích vybudován památník osvobození města věnovaný připomínce těchto mužů, přičemž oni sami už v Americe uspořádali sbírku na pořízení uměleckého díla,“ sdělil starosta Domažlic Zdeněk Novák. Ze Spojených států přišel dar ze sbírky ve výši 423 tisíc korun, město Domažlice na vybudování památníku přispělo podobnou částkou.
Ze Spojených států přišel dar z provedené sbírky ve výši 423 tisíc korun, město Domažlice na vybudování památníku přispělo podobnou částkou.
Místo, kde se památník nachází, nebylo vybráno náhodně. Právě tudy přicházeli do Domažlic v květnu 1945 první američtí vojáci. „Vznikla důstojná připomínka nejen amerických vojáků, čestných občanů města, ale všech, kteří se na osvobození Domažlic podíleli,“ konstatoval starosta.
Pamětní deska na budově domažlické radnice s nápisem: "Na věčnou paměť osvobození města Domažlice a celého Chodského kraje slavnou Americkou armádou 5.V.1945. For the eternal memory of the liberation of the town od Domažlice and of all the country Chodsko by the glorious American army".
Pamětní deska na radnici má svoji poměrně pestrou historii: