Merklín byl osvobozen v neděli 6. května 1945 v dopoledních hodinách, přesně v den, kdy se před jedenácti měsíci anglo-kanadská a americká vojska vylodila na březích francouzské Normandie.
K osvobození města Merklín došlo v neděli 6. května 1945 v dopoledních hodinách. Kolona Shermanů, nejznámějších amerických bojových tanků za druhé světové války, přijela po staňkovské silnici. Hned při vjezdu byli vojáci vítáni s bezprostřední radostí a srdečností, muži, ženy a mládež je zdravili mávajíce čepicemi a šátky. Na náměstí, kam vojáci dojeli, bylo již plno lidí (motory tanků bylo slyšet z velké dálky). Uvítala je zde paní Ilona Pálffyová. Mnozí občané nabízeli osvoboditelům pečivo (buchty, koláčky a další) a předávali jim květiny.
Američtí vojáci, kteří osvobodili Merklín, byli součástí pluku A 58. pěšího praporu 8. obrněné divize. Jejich znakem byl tříbarevný trojúhelník s číslem 8. Ubytováni byli po rodinách, tři velitelé spali na zámku. Kancelář velitelství měli v čp. 3. Denně prováděli ceremoniál vztyčování a snímání americké vlajky na stožáru před radnicí.
S americkými vojáky měli obyvatelé Merklína dobré zkušenosti a dvě mladé ženy, Jiřina Bláhová a Jarmila Hesová, se za dva z nich dokonce provdaly, odjely za nimi do Spojených států a již nejednou se obě do svého rodného města přijely podívat.
Merklín vojáci definitivně opustili 14. září 1945. Za zamyšlení stojí rychlý zvrat událostí několika měsíců roku 1945: V polovině dubna přijíždí do obce německá jednotka SS v počtu 150-200 mužů z 11. pancéřové divize. 3. května odchází směrem na západ. Za tři dny nato vstupují do obce americké jednotky a v září také odchází. Dvě skupiny vojsk s diametrálně rozdílným posláním! Byla to opravdu revolučně převratná doba.