Dne 4. 5. 1945 osvobozuje americká armáda Nýrsko. Na základě postupimské dohody pak dochází k odsunu německého obyvatelstva.
Několik dní se pokoušely jednotky US Army dobýt město ležící nedaleko Všerubského průsmyku, který tvoří přirozené rozhraní Českého lesa a Šumavy. Velmi poutavé vylíčení posledních dnů války – přinášejících naději, že konečně nastane mír, ale současně velmi krutých, ve svém deníku zanechal jeden z německých obyvatel Nýrska.
Na nádraží do Nýrska dorazil 25.4.1945 transport vězňů z blíže neurčeného koncentračního tábora. Protože již nemohl pokračovat do americkou armádou obsazené Železné Rudy, rozhodl se jeho velitel SS Stiebitz, že vězně zlikviduje.
Po několik dní zabraňoval obyvatelstvu, aby vězňům podávalo potraviny a tito hromadně umírali. Na počátku května 1945 zde nechal velitel transportu SS Stiebitz pohřbít 82 mrtvých a posledních 26 vězňů zde nechal zavraždit. Pohřebiště 108 obětí pochodu smrti zde bylo po válce pietně upraveno. Dnes zaniká …
Ne nepodstatnou zprávou je, že ve městě vznikl iniciativou domácího německého obyvatelstva výbor pro potravinovou pomoc vězňům, v jehož čele stál okresní soudce Schmiedt. Jeho i další aktivisty nechal výše zmíněný esesák zavraždit v kamenolomu v Hamrech.